Pieniądze i praca

Mój znajomy mówi: „Kiedy byłem młody myślałem, że pieniądze rządzą światem. Teraz jestem stary i wiem to na pewno”.

Agata Skoczylas

Agata Skoczylas

O mnie...

Co zmienia bycie mamą?
27 listopada 2020

„Nie polegaj na swych bogactwach i nie mów:

 

«One mi wystarczą»”.

 

Syr 5, 1

 

 

Mój znajomy mówi: „Kiedy byłem młody myślałem, że pieniądze rządzą światem. Teraz jestem stary i wiem to na pewno”.

 

Załóżmy, że nie muszę zarabiać na swoje utrzymanie. Dostałam spadek, albo wygrałam na loterii tyle, że starczy dla mnie, a nawet dla moich dzieci i wnuków. Co zmieni się w moim codziennym  życiu? Przychodzi mi na myśl mnóstwo rzeczy. Może rzucę pracę? Kupię nowe mieszkanie lub dom z ogrodem, a najlepiej i jedno i drugie. Albo zrobię remont, bo własne miejsce już mam i przecież nie chcę go porzucić. Na pewno wyjadę w egzotyczną podróż i zapewnię sobie oraz najbliższym luksus. A potem? Potem zaczynają się przysłowiowe „schody”.

 

Jak żyć bez prawdziwych wyzwań? Budzę się rano i jedyne co muszę, to znaleźć motywację do cieszenia się życiem. Grozi mi codzienność celebryty, który w eleganckich ciuchach pozuje na ściance, bo przecież jest sławny. Im więcej moich zdjęć w kolorowej prasie, tym lepiej. Jak szybko dopadnie mnie nuda? To tylko kwestia czasu.

 

Niejeden młody i bogaty stał się szybko chory i nieszczęśliwy. O ile w porę nie odkrył, że są sprawy, które nie zależą od pieniędzy, a życie musi się opierać na wartościach. Kogo podziwiamy? Tych, których nie zniszczyło życie w dobrobycie. Tych, którzy potrafią stawiać sobie cele, realizować je i którzy czerpią poczucie własnej wartości z własnej pracy i tego co budują.

 

Pamiętam film, którego jedną z bohaterek była pewna starsza pani pracująca jako sekretarka. W chwili kiedy jej szef stanął przed widmem bankructwa okazało się, że pożyczyła mu kilkaset tysięcy dolarów. Wszyscy byli zszokowani. Dlaczego pracowała skoro była bogata i dlaczego to ukrywała? Miała swoje powody. Nie każdy szczęśliwiec ogłasza wszem i wobec, że się wzbogacił. Korzysta z pieniędzy, ale najczęściej nie zmienia środowiska, ani nie obnosi się z bogactwem. Tak jest bezpieczniej, bo pieniądze, wbrew pozorom, często komplikują życie.

 

Nawet jeśli miałabym sześciocyfrowe konto w banku, nie przestanę pracować. Tak naprawdę wiem, że pieniądze niewiele zmieniają w moim życiu. Bez względu na status materialny szukam poczucia własnej wartości i chcę wchodzić w relacje z ludźmi: w domu i w pracy. Wolę budowanie i pewną dozę ryzyka, niż pozycję zabezpieczonego obserwatora, który jest tak naprawdę poza głównym nurtem.

 

Znajomy, o którym wspomniałam na początku to człowiek żyjący wiarą i realizujący w swoim życiu Ewangeliczny ideał ubóstwa. Nim pieniądze nie rządzą, a wie o nich dużo. Jest dla mnie przykładem, że można i warto żyć w wolności do pieniądza.

 

Włącz się do rozmowy

Wybrane dla Ciebie refleksje Agaty:

Jak pokazywać świat dzieciom?
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.  J
Mądrość wywyższa swych synów i ma pieczę nad tymi, którzy jej szukają. Syr 4, 1
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Rdz 1,27
Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha. J 3, 8
Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni Łk 6,37
Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za mną, ten nie może być moim uczniem. Łk 14, 27
Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek. Ps 25, 4
Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek? Ps 121, 1
Niezależnie od wszystkiego, Pan Bóg szuka człowieka w każdym czasie, położeniu i miejscu.
Jest taki jeden potężny według mnie temat, z którym chciałabym się zmierzyć.
Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za mną, ten nie może być moim uczniem. Łk 14, 27
„Bądź wola Twoja”. Po pierwsze, jaka to wola?
Na ten widok zdziwili się bardzo...
Dobro przyjęliśmy z ręki Boga, czemu zła przyjąć nie możemy? Hi 2, 10
Nie samym chlebem żyje człowiek. Pwt 8, 3
Dzieci zostaną na życie wieczne. Niczego z tego świata nie pozostawimy po sobie. Zostaną tylko nieśmiertelne dusze naszych dzieci.
Zasadnicza różnica w historii kobiet i mężczyzn stała się dla mnie oczywista dopiero po pierwszym porodzie.
Jak to się dzieje, że moja koleżanka rozwodzi się po trzech latach małżeństwa, a ciocia i wujek przeżyli razem 70 lat?
Każde cierpienie prowadzi mnie do nadziei. Tak jestem uformowana, że niezwykle rzadko nie widzę żadnego światełka w tunelu.
Mój znajomy mówi: „Kiedy byłem młody myślałem, że pieniądze rządzą światem. Teraz jestem stary i wiem to na pewno”.
Źródłem cierpienia może być nasz Krzyż. Co to takiego Krzyż?
Jednym z narzędzi, które pomagają w znalezieniu własnych odpowiedzi jest towarzyszenie duchowe. Dzięki niemu w chwilach ciemności nie potykam się, bo ktoś inny użycza mi swojego światła.
Ciągle potrzebuję autorytetu. Mam to szczęście, że znam kogoś, kogo mogę bez przesady nazwać Matką Pustyni.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2024 - FUNDACJA BOGActwo Rozwoju

Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego i Duchowego