Marcin

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. 

J 5, 24

Agata Skoczylas

Agata Skoczylas

O mnie...

02 listopada 2021

W zeszłym roku odszedł nagle do Pana jeden z moich kolegów. Był zawsze pełen życia i energii, a przy tym życzliwy dla ludzi. Pozostawił po sobie taką pustkę, że aż boli. Boli szczególnie jego żonę i dwójkę małych dzieci.

 

Stałam w tłumie na pogrzebie i próbowałam jakoś tę sytuację zracjonalizować. Już dawno przestałam przypisywać Bogu dobre rzeczy, które nas spotykają, a ślepemu losowi nieszczęścia. Skoro Bóg jest wszechmogący – to On jest autorem wszystkiego, co nas spotyka, złego i dobrego. Tym razem było mi wstyd, że mimo mojego doświadczenia wiary wątpię w dobroć Pana Boga i miłość do nas. Tak ciężko przyjąć, że Bóg wszechmogący objawia się w ten sposób w historii tej rodziny. Jak zabrzmiałoby zdanie: „Bóg Was kocha”, jeśli powiedziałabym je na pogrzebie do wdowy i sierot? Absurdalnie, niesmacznie, okrutnie. To nie sprawiłoby jednak, że przestałoby być prawdziwe.

 

Skrajne emocje, niemożliwy do opanowania ból, pustka. To nas spotyka po stracie bliskiej osoby. Chcielibyśmy się obudzić i z ulgą stwierdzić, że to był tylko zły sen. Może nam się przytrafić jednak coś dużo gorszego. Jeżeli w wyniku trudnych doświadczeń zrodzi się w nas zwątpienie w Bożą Miłość – zły sen staje się niekończącym się koszmarem.

 

Jeśli uznajemy, że Bóg robi nam krzywdę, jeżeli czujemy się zagrożeni, jedną z reakcji jest ucieczka. Ja sobie poradzę, byle by nikt mi nie przeszkadzał. Już wolę być zdana tylko na siebie, niż naprawiać ciągle psujące się. Myślę, że dla wielu z nas taki był mechanizm odejścia od Boga.

 

Nie wyobrażam sobie życia bez zaufania, że Bóg wie co robi. Bez względu na wszystko, co nas spotyka. To jest wiara Abrahama: bez słowa wziął Izaaka i poszedł złożyć go w ofierze. Czy ten mądry Żyd wiedział czy wierzył? Ja przemyślałam/przemodliłam sprawę i póki co wiem, że dla mnie jedyna sensowna droga, to trzymać się ślepo, kurczowo i na zawsze szaty Pana Jezusa. Nieważne co mówią inni. Nieważne co mnie spotyka. Bóg mnie kocha. To pozornie beznadziejne, ale dzisiaj nie umiem inaczej. Z tej wiedzy i decyzji wynikają moje postawy. Może kiedyś zaprowadzi mnie to do wiary.

Włącz się do rozmowy

Wybrane dla Ciebie refleksje Agaty:

Jak pokazywać świat dzieciom?
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.  J
Mądrość wywyższa swych synów i ma pieczę nad tymi, którzy jej szukają. Syr 4, 1
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Rdz 1,27
Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha. J 3, 8
Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni Łk 6,37
Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za mną, ten nie może być moim uczniem. Łk 14, 27
Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek. Ps 25, 4
Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek? Ps 121, 1
Niezależnie od wszystkiego, Pan Bóg szuka człowieka w każdym czasie, położeniu i miejscu.
Jest taki jeden potężny według mnie temat, z którym chciałabym się zmierzyć.
Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za mną, ten nie może być moim uczniem. Łk 14, 27
„Bądź wola Twoja”. Po pierwsze, jaka to wola?
Na ten widok zdziwili się bardzo...
Dobro przyjęliśmy z ręki Boga, czemu zła przyjąć nie możemy? Hi 2, 10
Nie samym chlebem żyje człowiek. Pwt 8, 3
Dzieci zostaną na życie wieczne. Niczego z tego świata nie pozostawimy po sobie. Zostaną tylko nieśmiertelne dusze naszych dzieci.
Zasadnicza różnica w historii kobiet i mężczyzn stała się dla mnie oczywista dopiero po pierwszym porodzie.
Jak to się dzieje, że moja koleżanka rozwodzi się po trzech latach małżeństwa, a ciocia i wujek przeżyli razem 70 lat?
Każde cierpienie prowadzi mnie do nadziei. Tak jestem uformowana, że niezwykle rzadko nie widzę żadnego światełka w tunelu.
Mój znajomy mówi: „Kiedy byłem młody myślałem, że pieniądze rządzą światem. Teraz jestem stary i wiem to na pewno”.
Źródłem cierpienia może być nasz Krzyż. Co to takiego Krzyż?
Jednym z narzędzi, które pomagają w znalezieniu własnych odpowiedzi jest towarzyszenie duchowe. Dzięki niemu w chwilach ciemności nie potykam się, bo ktoś inny użycza mi swojego światła.
Ciągle potrzebuję autorytetu. Mam to szczęście, że znam kogoś, kogo mogę bez przesady nazwać Matką Pustyni.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2024 - FUNDACJA BOGActwo Rozwoju

Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego i Duchowego