Przyłącz się do dyskusji...

04 marca 2018
We wszystkich czterech Ewangeliach dostajemy opisy sytuacji, w jakich Jezus ukazuje się po zmartwychwstaniu. Jan i Łukasz

Ostatnie wpisy

Zapisz się na biuletyn Bloga

 

Otrzymasz informacje
jak tylko pojawi się nowy wpis.

Jak odpoczywać po chrześcijańsku?
30 czerwca 2017

Czy potrafimy dzisiaj wypoczywać w taki sposób, aby odpoczynek był dla nas dobrem i pomagał przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

 

Często zdarza się, że wyrwani nagle z naszej zbyt zajętości i zaabsorbowaniu pracą oraz licznymi obowiązkami domowymi, wpadamy na dwa tygodnie w jakąś próżnię, robimy tak zwany reset. Wyłączamy ciało z ruchu, umysł z myślenia, a często i ducha (np. opuszczając msze święte lub modlitwy).

 

Inni z nas z kolei wykorzystują urlop na gorączkowe szukanie nowych, nieznanych doznań i wpadają w wir różnorodnych zajęć, które przeniosą nas choć na chwilę w inny, bardziej fascynujący świat. Po powrocie chętnie opowiadamy o tym innym i żyjemy wspomnieniami, które z czasem blakną, pozostawiając swój ślad na FB lub folderze ze zdjęciami pod hasłem „Wakacje 2017”.

 

Odnajdujesz siebie w powyższych wariantach wakacyjnych?

 

Jak odpoczywać na wzór Jezusa?

 

Z chrześcijańskiego punktu widzenia odpoczynek nie zawiesza działania, ale je dopełnia i udoskonala. Jezus uzdrowił wielu chorych w szabat – w dzień wolny od pracy. Jakby chciał nam powiedzieć, że zwłaszcza podczas naszego odpoczynku Bóg ocala nasze życie, wkracza weń ze swoją mocą, aby zaprowadzić ład i spokój do naszej duszy (por. Ps 131, 2). To niepowtarzalna okazja, aby spotykać się z Bogiem na spokojnych, niespiesznych rozmowach, na prostym przebywaniu w Jego obecności. Można w końcu cieszyć się Jego bliskością i usłyszeć to, co pragnie nam powiedzieć, a czego nie słyszymy często w codziennym zabieganiu. Można nauczyć się z nim rozmawiać, a nie tylko mówić do Niego.

 

Podczas odpoczynku powinny odpoczywać- a jednocześnie być zaangażowane wszystkie trzy elementy naszej istoty: ciało, umysł, duch.

 

Odpoczynek służy rozwojowi ducha, ale pozwala również rozwijać i budować relacje i więzi międzyludzkie, cementować rodzinę, przyjaźnie, odnajdywać Boga w naturze i pięknie przyrody.

 

Jezus troszczył się o wypoczynek swój i uczniów (Mk 6, 31). Podczas wypoczynku w domu Marty, Marii i Łazarza nabierał sił do dalszej służby ludziom. Można powiedzieć – „ładował baterie”. I my także po naszych wakacjach powinniśmy być pełni nowych sił i pomysłów jak służyć innym naszym życiem.

 

Jak połączyć odpoczynek z osobistym rozwojem?

 

Proponuję następujące ćwiczenie:

Wykorzystaj odpoczynek – np. spacery, pływanie, opalanie się, bieganie, żeglowanie, aby odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 

 1. Czy jestem zawodowo w miejscu, które wykorzystuje moje najważniejsze 5 talentów?
   
 2. Czy moje miejsce pracy rozwija inne moje talenty?
   
 3. Jeśli miałbym zdać Bogu relację z mojego obecnego zaangażowania w pracę oraz inne role życiowe, to czy On byłby ze mnie zadowolony?
   
 4. Czy wrócę do pracy z nowymi siłami, pełen entuzjazmu i nowych pomysłów?
   
 5. Czy mam poczucie spełnienia i głębokiej radości w tym, co robię w pracy i poza pracą?

 

Jeśli odpowiedziałeś NIE na powyższe pytania, to wykorzystaj czas urlopu na rozeznanie z Panem Bogiem co dalej masz robić, aby zmienić te odpowiedzi na TAK.

 

To właśnie podczas cudownych duchowych wakacji w Libanie w 2015r usłyszałam od Boga, że powołuje mnie do wyjścia z bezpiecznej łodzi, jaką była międzynarodowa firma i do pójścia za Nim w kierunku coachingu chrześcijańskiego. Wtedy zrodziła się we mnie decyzja, która zaowocowała rozstaniem się z firmą i rozpoczęciem pracy dla innych z wykorzystaniem mojej wiedzy i jedenastoletniego doświadczenia w działach personalnych. Wypłynęłam na głębię !

 

Niech słowa Ojca Świętego Jana Pawła II będą dla nas zachętą do aktywnego wykorzystania wakacyjnego czasu:

 

,,Z kolei sam wypoczynek, jeśli nie ma się stać jałową bezczynnością, która wywołuje uczucie nudy, musi być źródłem duchowego wzbogacenia, zapewniać większą wolność, umożliwiać kontemplację i sprzyjać braterskiej wspólnocie. Dlatego spośród różnych form ludzkiej kultury oraz rozrywek, jakie proponuje społeczeństwo, wierni winni wybierać te, które najbardziej odpowiadają życiu zgodnemu z nakazami Ewangelii".

 

"Cykl pracy i odpoczynku, wpisany w ludzką naturę jest zgodny z wolą samego Boga, co poświadcza opis z Księgi Rodzaju (por. 2, 2-3, Wj 20,8-11): odpoczynek jest rzeczą "świętą", pozwala bowiem człowiekowi wyrwać się z rytmu ziemskich zajęć, czasem nazbyt go pochłaniających, i na nowo sobie uświadomić, że wszystko jest dziełem Boga".

 

List Apostolski DIES  DOMINI

04 marca 2018
We wszystkich czterech Ewangeliach dostajemy opisy sytuacji,
16 października 2017
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego – ruch świeckich inspirowany

Barbara Karska

 

Doświadczony Trener
Coach Chrześcijański 

life&executive

 

Jako coach specjalizuję się w coachingu kariery i odkrywaniu misji życiowej.

Pomagam moim klientom budować ścieżkę życia oraz zawodową opartą na talentach, wartościach, potencjale, który włożył w nich Bóg a także…marzeń.

 

W swojej pracy łączę wrodzoną intuicję i wrażliwość na drugiego człowieka z wszechstronnym wykształceniem i wieloletnią praktyką w pracy z ludźmi, co pozwala mi doskonale diagnozować możliwości swoich klientów i motywować ich do odważnych decyzji, zmieniających życie.

 

Moje motto życiowe:

Nie bój się ! Wypłyń na głębię !

Poznaj Bloga Barbary

Copyright © 2014-2017 

BOGActwo Rozwoju Arkadiusz Piotr Tomczyk

Twoja prywatność jest gwarantowana.
Nigdy nie ujawnimy Twoich danych.

Adres Email:

klub@bogactworozwoju.pl

 

Tel. 12 358 62 87

 

 

Adres korespondencyjny:

BOGActwo Rozwoju

Turniejowa 70/97B

30-619 Kraków

 

 

Rozliczenia transakcji przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl

Sprawdź PPŻ>>