Przyłącz się do dyskusji...

16 października 2017
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego – ruch świeckich inspirowany duchowością Św. Ignacego z Loyoli   Zaprasza na spotkanie otwarte pt.

Ostatnie wpisy

Zapisz się na biuletyn Bloga

 

Otrzymasz informacje
jak tylko pojawi się nowy wpis.

Jak odpoczywać po chrześcijańsku?
30 czerwca 2017

Czy potrafimy dzisiaj wypoczywać w taki sposób, aby odpoczynek był dla nas dobrem i pomagał przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

 

Często zdarza się, że wyrwani nagle z naszej zbyt zajętości i zaabsorbowaniu pracą oraz licznymi obowiązkami domowymi, wpadamy na dwa tygodnie w jakąś próżnię, robimy tak zwany reset. Wyłączamy ciało z ruchu, umysł z myślenia, a często i ducha (np. opuszczając msze święte lub modlitwy).

 

Inni z nas z kolei wykorzystują urlop na gorączkowe szukanie nowych, nieznanych doznań i wpadają w wir różnorodnych zajęć, które przeniosą nas choć na chwilę w inny, bardziej fascynujący świat. Po powrocie chętnie opowiadamy o tym innym i żyjemy wspomnieniami, które z czasem blakną, pozostawiając swój ślad na FB lub folderze ze zdjęciami pod hasłem „Wakacje 2017”.

 

Odnajdujesz siebie w powyższych wariantach wakacyjnych?

 

Jak odpoczywać na wzór Jezusa?

 

Z chrześcijańskiego punktu widzenia odpoczynek nie zawiesza działania, ale je dopełnia i udoskonala. Jezus uzdrowił wielu chorych w szabat – w dzień wolny od pracy. Jakby chciał nam powiedzieć, że zwłaszcza podczas naszego odpoczynku Bóg ocala nasze życie, wkracza weń ze swoją mocą, aby zaprowadzić ład i spokój do naszej duszy (por. Ps 131, 2). To niepowtarzalna okazja, aby spotykać się z Bogiem na spokojnych, niespiesznych rozmowach, na prostym przebywaniu w Jego obecności. Można w końcu cieszyć się Jego bliskością i usłyszeć to, co pragnie nam powiedzieć, a czego nie słyszymy często w codziennym zabieganiu. Można nauczyć się z nim rozmawiać, a nie tylko mówić do Niego.

 

Podczas odpoczynku powinny odpoczywać- a jednocześnie być zaangażowane wszystkie trzy elementy naszej istoty: ciało, umysł, duch.

 

Odpoczynek służy rozwojowi ducha, ale pozwala również rozwijać i budować relacje i więzi międzyludzkie, cementować rodzinę, przyjaźnie, odnajdywać Boga w naturze i pięknie przyrody.

 

Jezus troszczył się o wypoczynek swój i uczniów (Mk 6, 31). Podczas wypoczynku w domu Marty, Marii i Łazarza nabierał sił do dalszej służby ludziom. Można powiedzieć – „ładował baterie”. I my także po naszych wakacjach powinniśmy być pełni nowych sił i pomysłów jak służyć innym naszym życiem.

 

Jak połączyć odpoczynek z osobistym rozwojem?

 

Proponuję następujące ćwiczenie:

Wykorzystaj odpoczynek – np. spacery, pływanie, opalanie się, bieganie, żeglowanie, aby odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 

 1. Czy jestem zawodowo w miejscu, które wykorzystuje moje najważniejsze 5 talentów?
   
 2. Czy moje miejsce pracy rozwija inne moje talenty?
   
 3. Jeśli miałbym zdać Bogu relację z mojego obecnego zaangażowania w pracę oraz inne role życiowe, to czy On byłby ze mnie zadowolony?
   
 4. Czy wrócę do pracy z nowymi siłami, pełen entuzjazmu i nowych pomysłów?
   
 5. Czy mam poczucie spełnienia i głębokiej radości w tym, co robię w pracy i poza pracą?

 

Jeśli odpowiedziałeś NIE na powyższe pytania, to wykorzystaj czas urlopu na rozeznanie z Panem Bogiem co dalej masz robić, aby zmienić te odpowiedzi na TAK.

 

To właśnie podczas cudownych duchowych wakacji w Libanie w 2015r usłyszałam od Boga, że powołuje mnie do wyjścia z bezpiecznej łodzi, jaką była międzynarodowa firma i do pójścia za Nim w kierunku coachingu chrześcijańskiego. Wtedy zrodziła się we mnie decyzja, która zaowocowała rozstaniem się z firmą i rozpoczęciem pracy dla innych z wykorzystaniem mojej wiedzy i jedenastoletniego doświadczenia w działach personalnych. Wypłynęłam na głębię !

 

Niech słowa Ojca Świętego Jana Pawła II będą dla nas zachętą do aktywnego wykorzystania wakacyjnego czasu:

 

,,Z kolei sam wypoczynek, jeśli nie ma się stać jałową bezczynnością, która wywołuje uczucie nudy, musi być źródłem duchowego wzbogacenia, zapewniać większą wolność, umożliwiać kontemplację i sprzyjać braterskiej wspólnocie. Dlatego spośród różnych form ludzkiej kultury oraz rozrywek, jakie proponuje społeczeństwo, wierni winni wybierać te, które najbardziej odpowiadają życiu zgodnemu z nakazami Ewangelii".

 

"Cykl pracy i odpoczynku, wpisany w ludzką naturę jest zgodny z wolą samego Boga, co poświadcza opis z Księgi Rodzaju (por. 2, 2-3, Wj 20,8-11): odpoczynek jest rzeczą "świętą", pozwala bowiem człowiekowi wyrwać się z rytmu ziemskich zajęć, czasem nazbyt go pochłaniających, i na nowo sobie uświadomić, że wszystko jest dziełem Boga".

 

List Apostolski DIES  DOMINI

16 października 2017
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego – ruch świeckich inspirowany
07 czerwca 2017
Cykl 3 niezwykłych BEZPŁATNYCH szkoleń online tuż

Barbara Karska

 

Doświadczony Trener
Coach Chrześcijański 

life&executive

 

Jako coach specjalizuję się w coachingu kariery i odkrywaniu misji życiowej.

Pomagam moim klientom budować ścieżkę życia oraz zawodową opartą na talentach, wartościach, potencjale, który włożył w nich Bóg a także…marzeń.

 

W swojej pracy łączę wrodzoną intuicję i wrażliwość na drugiego człowieka z wszechstronnym wykształceniem i wieloletnią praktyką w pracy z ludźmi, co pozwala mi doskonale diagnozować możliwości swoich klientów i motywować ich do odważnych decyzji, zmieniających życie.

 

Moje motto życiowe:

Nie bój się ! Wypłyń na głębię !

Poznaj Bloga Barbary

Copyright © 2014-2017 

BOGActwo Rozwoju Arkadiusz Piotr Tomczyk

Twoja prywatność jest gwarantowana.
Nigdy nie ujawnimy Twoich danych.

Adres Email:

klub@bogactworozwoju.pl

 

Tel. 12 358 62 87

 

 

Adres korespondencyjny:

BOGActwo Rozwoju

Turniejowa 70/97B

30-619 Kraków

 

 

Rozliczenia transakcji przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl

Sprawdź PPŻ>>